Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| No. of Filling Head | Single Head |
| Capacity | 35 pack/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | AUTOMATIC AUGER FILLER MACHINE |
| Phase | THREE PHASE |
| Brand | EPSILON |
View Complete details
| No. of Filling Head | Single Head |
| Capacity | 15 pack/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | SEMI AUTOMATIC AUGER FILLING MACHINE |
| Brand | EPSILON |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 20 BPH |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pouch Capacity | 250 g |
| Brand | EPSILON AUTOMATION |
| Voltage | 220 V |
View Complete details
| No. of Filling Head | Double Head |
| Capacity | 20 pack/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Industrial |
A Semi-Automatic Auger Filler Packing Machine is a type of packaging equipment used primarily for precise dispensing and filling of powdery or granular products into containers like pouches, jars, bottles, or cans. It combines manual handling with automated filling technology, making it suitable for small to medium-scale production in industries such as food, pharmaceuticals, chemicals, and cosmetics.
View Complete details
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 0-500 pouch per hour |
| Machine Weight | 15 kg |
| Brand | Epsilon Automation |
| Voltage | 220/240 V AC |
| Phase | Single Phase |
| Power | 40 W |
| Frequency | 50 Hz |
| Filling Valve Head | Single Head |
| Dimension(L*W*H) | 510*360*270 mm |
| Filling Nozzle | 1 nozzle/2 nozzles |
| Filling Flow | 2-3L/Min |
| Filling Volume | 5-1000ml |
| Material Type | Powder |
| Feed Cylinder Structure | Single Room Feeding |
| Packaging Material | Plastic ,Paper ,Bottles,Cans etc |
View Complete details