Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Epsilon Automation |
| Voltage | 220 V |
our USP is to provide best product to our customer
Useful for all types of granuels/seeds/free flow powders
View Complete details
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 400 grams |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electric |
| Filing Type | Cup Filler |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Epsilon Automation |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 1000 Pouch per hour |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Pouch Capacity | 400 grams |
| Filing Type | Cup Filler |
| Voltage | 230 V |
| Brand | Epsilon |
| Driven Type | ELECTRIC |
PULSES AND GRAINS PACKING MACHINE FOR SUPERMARKETS AND MILLS.WEIGHING RANGE 10GM TO 1KG DOUBLE HEAD
View Complete details
| Machine Power | 2 HP |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
| Brand | Epsilon Automation |
| Pouch Capacity | 200 grams |
| Pouch Length | 4 |
Additional Information:
View Complete details
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Usage/Application | Tea Packaging |
| Packaging Type | Fully Automatic |
| Model Name/Number | FULLY AUTOMATIC POUCH PACKING M/C |
| Power | 500 W |
| Automation Grade | Automatic |
| Material To Be Processed | Tea |
| Brand | Epsilon Automation |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase | single |
View Complete details
| Filling Capacity | 50 ml |
| Speed | 500 pouches/hr |
| No Of Lanes | Single Lane |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Liquid |
| Driven Type | Electric |
| Pouch Capacity | 10 grams |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Power | 0-1 HP |
| Capacity | 500-1000 pouch per hour |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Filing Type | WEIGHT FILLER |
| Sealing Type | CENTRE SEAL |
| Driven Type | Electric |
| Usage/Application | FREE FLOW POWDERS/GRANUELS/PULSES |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 HZ |
| Pouch Capacity | 50-3000 GRAMS |
| Voltage | 220VAC |
| Brand | EPSILON |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Power | Electric |
| Model Name/Number | EPSILON-1000 |
| Packaging Type | Fully Automatic |
| Capacity | 250 bag/hr |
| Usage/Application | Tea Packaging |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Epsilon |
| Driven Type | Electric |
View Complete details
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 200 grams |
| What to Pack | Granules |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
View Complete details
| Usage/Application | Food Processing Industry |
| Packaging Type | Pouch |
| Capacity | 500 Pouch per hour |
| Brand | Epsilon Automation |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220V |
View Complete details