Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
| Operation | Automatic |
| Capacity | 30 Strap Per Min |
| Strap Material | PP |
| Material | Mild Steel |
| Sealing Method | Heating Element |
| Strapping Speed | 2.5 sec/strap (60Hz) |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Tension Range | 15-70 kg (Mech. adjuster) |
| Brand | Epsilon Automation |
| Strap Width | 9, 12, 15.5 mm of PP strap |
| Dimension | 1615 mm |
| Table Height | 805 mm |
Boost your packaging productivity with our high-performance Automatic Strapping Machine, capable of delivering up to 30 straps per minute. Designed for speed, reliability, and minimal maintenance, this machine is ideal for high-volume production lines in industries such as logistics, food & beverage, e-commerce, and manufacturing.
View Complete details
| Operation | Semi Automatic |
| Strap Material | PP |
| Strap Width | 12 mm |
| Strapping Speed | 2 sec/strap |
| Power Supply | 220 V Single Phase |
| Machine Type | Table Top |
| Application | Logistics, Pharma, E Commerce, Food |
View Complete details