Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 10 kg |
| Max. Loading Capacity | 5 kg |
| Orientation | Vertical |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Sealing Width | 12 mm |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Body Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Pouche |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single |
| Brand | Epsilon Automation |
View Complete details
| Orientation | Horizontal |
| Max. Loading Capacity | 3 kg |
| Sealing Width | 10 mm |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Body Material | Stainless Steel |
| Sealable Material | PP, BOPP, Laminated Pouch, LDPE, Aluminum Foil, Metallic Pouch |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
| Sealing Type | Continuous Seal |
| Max. Pouch Load | 10 kg |
| Max Seal Length | 200 mm |
| Mounting Type | VERTICAL WITH JACK STAND |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Sealing Width | 12 mm |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Film Material | HDPE, Polyester, Laminated Film, LDPE, PP, Aluminium Foil, BOPP |
| Phase Type | Single Phase |
| Print Option | Without Printer |
View Complete details
Product Brochure
| Orientation | Horizontal |
| Max. Loading Capacity | 3 kg |
| Sealing Width | 12 mm |
| Sealing Speed | 6 m/min |
| Body Material | Mild Steel |
| Sealable Material | BOPP, LDPE, Aluminum Foil, Metallic Pouch, Laminated Pouch, PP |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max. Pouch Load | 3 kg |
| Mounting Type | Horizontal |
| Sealing Width | 12 mm |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Film Material | Laminated Pouch, BOPP, Aluminum Foil, Metallic Pouch, PP, LDPE |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase Type | Single Phase |
| Print Option | Without Printer |
View Complete details
| Mounting Type | Vertical |
| Max. Pouch Load | 10 kg |
| Sealing Width | 12 mm |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Body Material | Stainless Steel |
| Film Material | PP, Metallic Pouch, Aluminum Foil, Laminated Pouch, LDPE, BOPP |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
| Mounting Type | Horizontal |
| Max. Pouch Load | 3 kg |
| Sealing Width | 12 mm |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Body Material | Mild Steel |
| Film Material | Metallic Pouch, PP, Aluminum Foil, BOPP, Laminated Pouch, LDPE |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Product Brochure
| Sealing Type | Band Sealing |
| Max Seal Length | 500 mm |
| Max. Pouch Load | 10 kg |
| Mounting Type | Vertical |
| Sealing Width | 12 mm |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Film Material | BOPP, LDPE, Metallic Pouch, Aluminum Foil, Laminated Pouch, PP |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
View Complete details