Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Mounting Type | Horizontal |
| Orientation | Horizontal |
| Max. Loading Capacity | 3 kg |
| Max Pouch Load | UP TO 3 KG |
| Max Loading Capacity | 3 Kg |
| Operational Mode | Horizontal |
| Sealing Width | 12 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Conveyor Speed | 0 to 12 m/min |
| Temperature Range | 0 to 300 C |
| Sealing Speed | 1-12 (m/min) [ADJUSTABLE] |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | MS |
| Brand | EPSILON AUTOMATION |
| Model Name/Number | M S HORIZONTAL |
| Max. Conveyor Load | 3 KG |
| Power | 650 W |
| Packaging Type | POUCH |
| Usage/Application | POUCH SEALING |
Additional Information:
View Complete details