Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Machine Type | Handheld Inkjet |
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Printing Quality | 300 dpi |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Print Height | 12.7 mm |
| Ink Type | Solvent Based |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material | METAL BODY |
| Model Type | HANDY PRINTER |
| Connectivity | USB |
| Features | Touch Screen |
| operating temperature | 10 to 40 Degree Celsius |
| Operating Temperature for Inks | solvent:15 to 35 Degree celsius |
| Humidity | 0 to 80% RH (non-condensing) |
| Maximum Resolution | 600 x 600 dpi |
| Maximum Line Speed | 201 m/min (660 ft/min) |
| Power Supply | 110-240 VAC, 50/60 Hz, 1.3A |
View Complete details
Product Brochure
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Brand | IMPORTED |
| Print Color | BLACK |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Model Name/Number | EPSILON HC-121 |
| Ink Type | Solvent Based |
| Printing Surface | Plastic, Metal, Wood, Pipe, Carton, Cable |
| Battery Backup | Above 8 hr |
| Print Speed | 30PPM |
| Capacity | 20 LACS CHARACTERS PER CARTRIDGE |
| Object Size ( L x W)MM | 150MMX110MMX225MM |
| Power cable connection length | 1 METER |
| Solid Ink Roller (mm) | 12.7MM |
| Net weight (Kg) | 250GM |
| Electric Power Supply | SINGLE PHASE |
| Printing Letter Size | 2MM TO 12.7MM |
| Printing Size (mm) | 12.7MM |
View Complete details
Product Brochure
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Printing Quality | 300 dpi |
| Print Color | BLACK |
| Print Height | 12.7 mm |
| Ink Type | Solvent Based |
| Printing Surface | Pipe, Cable, Metal, Wood, Carton, Plastic |
| Battery Backup | Above 8 hr |
| Model Type | HANDY PRINTER |
| Capacity | 20 LACS CHARACTERS PER CARTRIDGE |
View Complete details
Product Brochure
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Print Color | BLACK |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Ink Type | Solvent Based |
| Printing Surface | Cable, Metal, Pipe, Carton, Plastic, Wood |
| Battery Backup | Above 8 hr |
| Data Interface | USB |
| Usage | Batch Coding |
| Warranty | 6 Month |
View Complete details
Product Brochure
| Printing Technology | TIJ |
| Max Print Height | Up to 12.7 mm |
| Ink Type | Solvent Based |
| Max Print Lines | More Than 4 Lines |
| Supported Surface | Paper, Plastic, Wood, Metal, Glass, Pouch Film, Carton Board |
| Print Speed | Up to 50 m/min |
| Interface | Touch Screen |
| No Of Print Heads | 1 Head |
View Complete details
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Printing Quality | 300 dpi |
| Print Color | BLACK |
| Print Height | 12.7 mm |
| Ink Type | Solvent Based |
| Printing Surface | Metal, Carton, Wood, Pipe, Cable, Plastic |
| Battery Backup | 4 to 8 hr |
| Model Type | MINI HANDY |
| Capacity | 20 LACS CHARACTERS PER CARTRIDGE |
View Complete details
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Print Color | BLACK |
| Print Height | 25MM |
| Ink Type | Solvent Based |
| Printing Surface | Wood, Pipe, Carton, Metal, Cable, Plastic |
| Battery Backup | 4 to 8 hr |
| Max Print Speed | Up to 40 m/min |
| Data Interface | USB |
| Usage | Pipe Coding, Cable Coding, Batch Coding, Carton Coding |
| Warranty | 1 Year |
| * Maximum Printing Height 25.4 MM |
| * It supports Barcode, QR code printing also. |
| * It also has the facility of changing font. |
| * It can be used online type by attaching stand |
| and sensor which makes working more easy. |
View Complete details
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Print Color | BLACK |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Ink Type | Solvent Based |
| Printing Surface | Cable, Carton, Metal, Wood, Pipe, Plastic |
| Battery Backup | Up to 4 hr |
| Max Print Speed | Up to 40 m/min |
| Usage | Batch Coding |
| Warranty | 6 Month |
| PRINT MATERIAL - WOODWORKING BOARD, CARTON, FOOD BAGS, | ||||||||
| STAINLESS STEEL, STONE, FIBERBOARD, LIGHT STEEL KEEL, | ||||||||
| PIPE METAL, PLASTIC, ALLU FOIL, CAN BE PRINT | ||||||||
View Complete details