Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 200 pouch/hour |
| Machine type | Continuous |
| Cap size | 20-80 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | INDUCTION SEALER |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Power | 500 W |
| Brand | EPSILON |
| It utilizes electro magnetic induction |
| principle to produce instant high |
| heat to melt aluminium foil, then it |
| adheres to the bung hole, reaching |
| the aim of leakage proof, mildew |
| proof and extending preservation |
| time. |
View Complete details
Product Brochure
| Machine type | Hand held |
| Cap size | 60 TO 130 MM |
| Output capacity | 10-20 bpm |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 30 BPM |
| Power | 500 W |
| Model Name/Number | INDUCTION SEALER DGYF S500 |
| Input Voltage | 220V |
| Sealing Size | 60 to 130 MM & 20 TO 100 MM |
| Brand | EPSILON |
| Body Material | MS |
| It utilizes electro magnetic induction |
| principle to produce instant high |
| heat to melt aluminium foil, then it |
| adheres to the bung hole, reaching |
| the aim of leakage proof, mildew |
| proof and extending preservation |
| time. |
View Complete details
| Machine Type | Handheld |
| Cap Diameter | 20 to 80 mm |
| Seal Foil Type | Induction Wad |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Phase Type | Single Phase |
| Max Power | Up to 500 W |
| Control Type | Digital |
| It utilizes electro magnetic induction |
| principle to produce instant high |
| heat to melt aluminium foil, then it |
| adheres to the bung hole, reaching |
| the aim of leakage proof, mildew |
| proof and extending preservation |
| time. |
View Complete details
| Machine Type | Handheld |
| Cap Diameter | 20 to 80 mm |
| Output Capacity | Up to 500 BPH |
| Container Material | Glass, PET |
| Seal Foil Type | Induction Wad |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Phase Type | Single Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Machine type | Continuous |
| Cap size | 20-80 mm |
| Power | 1500 W |
| Capacity | 0-500 pouch per hour |
| Voltage | AC 220/240V |
| Automation Grade | Automatic |
| Sealing Diameter | 20-100 mm |
| Brand | Epsilon Automation |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimension | 925*540*440 mm |
| Gross Weight | 47 kg |
| Sealing Vessel Height | 40-200 mm |
View Complete details
| Machine type | Continuous |
| Cap size | 20 TO 100 |
| Output capacity | 0-10 bpm |
| Power | 500 W |
| Bottle height | 80-300 mm |
| Body material | SS |
| Phase | Single phase |
| Seal Type Continuous |
| Used in pharmaceuticals, food |
| industry. |
View Complete details