Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 0-500 pouch per hour |
| Brand | Epsilon Automation |
| Voltage | 220 V |
| Fillable Range | 50ml-500ml |
| Air Pressure Range | 0.4-0.6MPa |
| Filling Speed | 5-25 bottles per minute |
| Material Grade | SS304 |
| High Filling Accuracy | (+/- 1%) |
| Gross weight | 30 Kg |
| Dimension | 38 x 15 x 15 Inch ( 970 X 381 X 381 mm) |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Filling Range | 50-500 ml |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Package Format | Pouch |
| Number of Heads | 1 |
| Filling Mechanism | Piston |
| Application | Gels, Grease/Lubricant, Mehendi (Henna), Chemical Paste, Sauces & Ketchup, Food Paste, Cosmetic Cream/Lotion, Pharmaceutical Ointment, Jams & Jellies |
| Drive Type | Pneumatic |
| Nozzle Type | Single |
| FILLING RANGE 10 -100ML, 50 - 500ML, |
| 100 - 1000ML |
| EFFICIENCY 600 TO 1500 Bottles/Hr. |
| (Depending on Product) |
| Piston and Hopper are made up of |
| Stainless Steel 304 Grade. |
| Requires Air Compressor for machine. |
| Suitable for products like Jam, Gel, |
| Mayonnaise, Ginger – Garlic Paste, Honey, etc.…. |
View Complete details
Product Brochure
| Filling Range | 50-500 ml |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Application | Grease/Lubricant, Mehendi (Henna), Chemical Paste, Food Paste, Jams & Jellies, Sauces & Ketchup, Cosmetic Cream/Lotion, Adhesive/Sealant, Pharmaceutical Ointment, Gels |
| Package Format | Pouch |
| Number of Heads | 1 |
| Filling Mechanism | Piston |
| Drive Type | Pneumatic |
| Nozzle Type | Single |
| Piston and Hopper are made up of |
| Stainless Steel 304 Grade. |
| Requires Air Compressor for machine. |
| Suitable for products like Jam, Gel, |
| Mayonnaise, Ginger – Garlic Paste, Honey, etc.…. |
View Complete details
Product Brochure
| Filling Range | 100 ml to 500 ml |
| No Of Heads | SINGLE HEAD |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Body Material | SS304 |
View Complete details