Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
| Chamber type | Single chamber |
| Seal width | 600 mm |
| Automation grade | Semi automatic |
| Body material | Mild steel |
| Gas flushing | NITROGEN GAS |
| Power | 0.75 kW |
| Voltage | 220 V single phase |
| Application | Pharma, Dry fruits, Masala, Seafood, Meat, Food |
| automatic processing of |
| vacuuming, sealing, printing, |
| cooling, which is used in vacuum |
| packaging for the food |
| ,pharmaceutical, |
| aquatic, chemical |
| and electronic |
| industries. |
View Complete details
Product Brochure
| Seal width | 400 mm |
| Sealing Length | 400mm |
| Chamber Type | Single chamber |
| Chamber size | 400x400x100 mm |
| Pump capacity | 20 m3/h |
| Body material | Stainless steel |
| Gas flushing | No gas |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 220V |
| Application | Food |
| Power | Electric |
View Complete details
Product Brochure
| Seal width | 500 mm |
| Chamber Type | Single chamber |
| Sealing Length | 500mm |
| Chamber size | 500x450x150 mm |
| Body material | Stainless steel |
| Automation grade | Semi automatic |
| Brand | EPSILON |
| Model Name/Number | VACUUM CHAMBER |
| Phase | Single Phase |
View Complete details
| Chamber type | Single chamber |
| Pump capacity | 10 m3/h |
| Chamber size | 350x300x100 mm |
| Seal width | 260 mm |
| Automation grade | Semi automatic |
| Body material | Stainless steel |
| Gas flushing | No gas |
| Power | 0.75 kW |
| Voltage | 220 V single phase |
| Application | Pharma, Meat, Food, Seafood, Dry fruits, Masala |
| * DZ 260 Table type vacuum packaging machine is |
| featured by processing of vacuuming, sealing, |
| cooling which is used in vacuum packaging for the |
| food, pharmaceutical, aquatic, chemical and |
| electronic industries. |
View Complete details