Harni Colony, Vadodara, Gujarat
GST No. 24CCGPP3346C1ZV
Call 07942559019 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Mounting Type | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Pouch Load | up to 3 kg |
| Sealing Width | 12 mm |
| Conveyor Speed | 0 to 12 m/min |
| Temperature Range | 0 to 300 C |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase Type | Single Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Max. Loading Capacity | 3 kg |
| Machine Type | Band Sealer |
| Sealing Length | 300 mm (12 inch) |
| Orientation | Vertical |
| Sealing Speed | 6 m/min |
| Sealing Width | 6-12 (mm) [ Adjustable ] |
| Body Material | Mild Steel |
| Sealing Method | Hot Bar / Direct |
| Max Load Capacity | 3 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
View Complete details
| Orientation | Vertical |
| Mounting Type | Vertical |
| Max. Loading Capacity | 5 kg |
| Max Pouch Load | 5 to 10 kg |
| Sealing Speed | 12 m/min |
| Sealing Width | 12 mm |
| Conveyor Speed | 0 to 12 m/min |
| Temperature Range | 0 to 300 C |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Automation Grade | Automatic |
| Print Option | Without Printer |
| Film Material | LDPE, PP, BOPP, Laminated Film, Aluminium Foil |
| Phase Type | Single Phase |
View Complete details
| Mounting Type | Vertical |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Pouch Load | 1 to 5 kg |
| Sealing Width | 12 mm |
| Conveyor Speed | 0 to 12 m/min |
| Temperature Range | 0 to 300 C |
| Print Option | Without Printer |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase Type | Single Phase |
View Complete details
| Sealing Type | Band Sealing |
| Pouch Type | Stand Up Pouch |
| Packing Speed | 10-20 pouches/min |
| Max Seal Width | 300 mm |
| Product Form | Liquid |
| Max Pouch Load | 1 to 5 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mounting Type | Vertical |
| Film Material | PP, Laminated Film, Aluminium Foil, LDPE, PVC |
| Sealing Width | 12 mm |
| Power Consumption | 250 W |
| Conveyor Speed | 0 to 12 m/min |
| Temperature Range | 0 to 300 C |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Mild Steel |
View Complete details